What's new

Visa Du lịch Canada

Re: Visa Canda

Cám ơn htnghia87 và charm nhé. Mình đã nộp hồ sơ ở VFS không có giấy CN độc thân. Sau đúng 1 tháng mình nhận được visa rồi.

Re: Thông tin đi Canada

có bạn nào nộp hồ sơ giấy ở VFS HCM ngày 17/5/2017 mà nhận đc visa chưa ạ? mình hỏi 1 người quen làm dịch vụ thì a ấy nói khách a ấy nộp 27/5 mà đã nhận đc visa rồi. Mình lo quá, lăng tăng quá đi

Re: Thông tin Visa Du lịch Canada

Tôi nộp online ngày 3/5. Lấy vân tay ngày 4/5. Ròng rã 49 ngày chờ đợi, vừa nhận được email kêu mang nộp hộ chiếu để dán visa. Chúc mọi ngượi may mắn nhe.

Mình nộp hồ sơ giấy ngày 16/5 tại Hồ Chí Minh, hôm nay kiểm tra tracking number thì được thông tin như này

Visa application, tracking ID No.20170516VNSGTRV54039 – Passport has been couriered from the Canada Visa Application Centre, on 22/06/2017 vide courier partner. To track the status of the shipment, please visit courier partner website.To know more, please call.....

Không biết như thế nào đây......

Mình check trên cic thì không thấy đề cập gì cả. Chỉ thấy được như này
Application status
Application/profile details
Where is this application? Details Help
Application status A final decision has been made. Please see the final decision below. Help
Review of eligibility Your eligiblity has been reviewed. Please see the final decision below. Help
Review of medical results You do not need a medical exam. We will send you a message if this changes. Help
Review of additional documents The additional documents you provided are being reviewed. Help
Interview You do not need an interview. We will send you a message if this changes. Help
Biometrics We do not need your fingerprints. We will send you a message if this changes. Help
Background check Your background check was completed. Help
Final decision Your application was approved. Check your messages below for details. Help

nếu vfs chưa gửi tn cho bạn thì chắc mai họ sẽ gửi thôi. dòng ấy có nghĩa là lsq đã gửi hồ sơ của bạn lại cho bên vfs rồi. mình nộp sau bạn 1 ngày, 17/5 mà chưa thấy gì. hồi hộp quá

Hỏi Phượt

Forum statistics

Threads
56,657
190,156
Latest member
phathaioqan1
Back