What's new

Bắc ẤN ĐỘ - Ngày không vội vã - Tết Ất Mùi (20.2.2015 - 01.3.2015)

Ấn Độ - Một vùng lãnh thổ đủ cho hàng trăm đoàn thám hiểm mất phương hướng, người ta vẫn nghĩ đến một cái gì đó bí ẩn, xa vời, một không gian bưng kín khổng lồ khiến cho con người phải hình dung tưởng tượng nhiêu hơn là khám phá thực tế. Hình ảnh của những hang động sâu hun hút như đường về cõi âm, những vị chân tu ngồi khoanh chân, khoanh tay như pho tượng đá hàng trăm năm trời mà không hề chớp mắt, những lời cầu kinh biến thành thần chú mà không một nhà ngôn ngữ nào giải mã được…Hàng trăm năm, bức màn bí ẩn đó vẫn bao trùm lên đất nước Ấn Độ như một điều hiển nhiên có thể gợi trí tò mò mạo hiểm của kẻ lãng du cho một lần đặt chân đến.

Tạm thời sơ bộ địa điểm sẽ đi đến như sau, thời gian cụ thể sẽ update trong những lần off sao cho thuận lợi của chuyến đi.

SG – Kualalumpur – Kolkata - Jaipur - Jaisalmer – New Delhi – Agra – Khajuharo – Varanasi – Kolkata – Kualalumpur - SG.

Các địa điểm sẽ thăm:
- Taj Mahal: has a rich history dating back to 1630 AD. It’s actually a tomb that contains the body of Mumtaz Mahal -- the wife of Mughal emperor Shah Jahan. It's India’s most recognized monument and is also one of the Seven Wonders of the World.
attachment.php

- Khajuraho: There are 3 groups of temples -- Western, Eastern, and Southern. The main temples are in the Western group, which features the magnificent Kandariya Mahadeo Temple. The Eastern Group contains a number of exquisitely sculptured Jain temples. There are only two temples in the Southern group
attachment.php

- Fatehpur Sikri: was established by Emperor Akbar from the twin villages of Fatehpur and Sikri as tribute to famous Sufi saint, Sheikh Salim Chishti. The saint accurately predicted the birth of Emperor Akbar's much longed for son.
- Red Fort: Delhi's most famous monument, the Red Fort, stands as a powerful reminder of the Mughal emperors who ruled India. Its walls, which stretch for over two kilometers (1.2 miles), were built in 1638 to keep out invaders. However, they failed to stop the fort being captured by the Sikhs and the British. To take your imagination back to the ancient era, a one hoursound and light show of the fort's history is held each evening
- Jama Masjid is another marvelous treasure of the Old City, and is the largest mosque in India. Its courtyard can hold an incredible 25,000 devotees. The mosque took 13 years to build, and was completed in 1650. A strenuous climb to the top of its southern tower will reward you with a stunning view across the rooftops of Delhi. Be sure to dress appropriately when visiting the mosque or you won't be allowed in. This means covering your head, legs and shoulders. Attire is available there.
attachment.php

- Chandni Chowk, the main street of old Delhi, is a shocking contrast to the wide, orderly streets of New Delhi. Cars, cycle rickshaws, hand-pulled carts, pedestrians, and animals all compete for space. It's chaotic, crumbling and congested, but completely captivating as well. As one of the oldest and busiest markets in India, its narrow winding lanes are full of inexpensive jewelry, fabrics, and electronics. For the more adventurous, Chandni Chowk is an excellent place to come to sample some of Delhi's street food. The renowned Karim Hotel, a Delhi dining institution, is also located there.
- Humayun's Tomb: if you think Humayun's Tomb looks a bit like the Taj Mahal in Agra, that's because it was the inspiration for the Taj Mahal's creation. The tomb was built in 1570, and houses the body of the second Mughal emperor, Humayun. It was the first of this type of Mughal architecture to be built in India, and the Mughal rulers followed it up with an extensive period of construction all over the country. The tomb is part of a greater complex that's set amongst beautiful gardens.
- Qutab Minar, the tallest brick minaret in the world, is an incredible example of early Indo–Islamic architecture. It was built in 1206, but the reason remains a mystery. Some believe that it was made to signify victory and the beginning of Muslim rule in India, while others say it was used to call the faithful to prayer. The tower has five distinct stories, and is covered with intricate carvings and verses from the holy Quran. There are also a number of other historic monuments on the site.
- Bahai (Lotus) Temple: the Bahai Temple is commonly referred to as the Lotus Temple, as it's shaped like a lotus flower. It's particularly pretty at night, when it's attractively lit up. Made out of white marble, the temple belongs to the Bahai Faith, which proclaims the unity of all people and religions. Everybody is welcome to worship there. The tranquil gardens and ponds surrounding the temple are also a great place for a relaxing picnic.

attachment.php

Chi phí: khoảng 500$ chưa vé máy bay (dự tính bay đi và về nếu có vé rẻ: 150$)

Dạo này Ấn Độ hơi bị nhạy cảm, nên các bạn nữ khi muốn đi nên tìm hiểu cho kỹ nha. Mình vẫn muốn tuyển Nam để đi lại cho thuận tiện hơn !

Các bạn quan tâm nhắn thông tin f.book và số điện thoại để tiện liên lạc nha ^^.

Thanks for have a look!

Last edited:
Re: Bắc ẤN ĐỘ - Ngày không vội vã - Tết Ất Mùi (20.2.2015 - 01.3.2015)

Mình là nam,40t. Mình thấy tour này có thời gian và chi phí phù hợp với mình nên mình đang quan tâm, với lại mình cũng ở sài gòn. Có gì tiến triển thêm xin vui lòng cho xin thông tin vào mail [email protected]. Xin cám ơn nhiều.

Chào hgvinh, mình là nam, đam mê khám phá và du lịch, chịu khổ chịu khó tốt, mình nghĩ mình hợp với chuyến đi này, liên lạc mình inbox nhé :D

Ấn Độ đợt này lên báo toàn vụ hiếp dâm. Bên voz đổi luôn thuật ngũ hấp diêm sang Ấn Độ :(

Đang ngâm cứu, ở sài gòn, nếu bạn nào muốn bẻ tiếp xuống Nam không, mình khá rảnh và muốn đi tìm hiểu sâu về cuộc sống dân Ấn, nhất là khác biệt giàu nghèo

Ko có nhiều thời gian bạn ơi, cũng muốn đi nhiều hơn nữa nhưng chịu vậy ^^. Mới mua quyển Lonely planet India về, nhìn nó dày mà muốn nóng lạnh :).
Đang ngâm cứu, ở sài gòn, nếu bạn nào muốn bẻ tiếp xuống Nam không, mình khá rảnh và muốn đi tìm hiểu sâu về cuộc sống dân Ấn, nhất là khác biệt giàu nghèo

Riêng về vấn đề phân biệt giàu nghèo, theo mình chỉ cần đặt chân đến Ấn là đã cảm nhận ngay đc điều đó

Mình chỉ loanh quanh 1 buổi ở New delhi mà đã có thể cảm thấy nó rất rõ rệt, bạn mình đi Varanasi và một số địa phương khác cũng nói là ở đâu trên đất nước Ân Độ cũng có thể chứng kiến điều đó

Cmt ở đây mới chợt nhớ ra lần trước cũng đã follow topic của bạn chủ và cũng thấy bạn khuyên nữ giới thì ko nên join đoàn, vậy mà loay hoay mình cũng đã đi Ấn sau đó. Một chuyến đi đáng nhớ :)

Chào bạn, Mình cũng thấy chuyến đi này phù hợp với mình về thời gian+chi phí+tiêu chí. Có gì tiến triển vui lòng cho mình biết để mình tham gia cùng. Mình ở Sài gòn. Cám ơn bạn.

Chào hgvinh, mình là nam, đam mê khám phá và du lịch, chịu khổ chịu khó tốt, mình nghĩ mình hợp với chuyến đi này, liên lạc mình inbox nhé :D
Chào bạn,Mình thấy chuyến đi này rất phù hợp với mình về thời gian+chi phí+tiêu chí. Mình rất muốn tham gia cùng nhóm, có tiến triển gì thêm xin bạn vui lòng báo giúp mình vào mail [email protected], mình ở sài gòn. Cám ơn bạn.

Chào bạn,mình ở sài gòn và muốn cùng tham gia chuyến đi này,tuy nhiên mình không có thời gian nhiều nên không thể tham gia từ khúc....bẻ tiếp xuống miền nam :D. Nếu bạn cũng gút đi từ 20/2 đến 01/3/2015 vui lòng nhắc để mình tham gia chung. Cám ơn bạn

Hỏi Phượt

Forum statistics

Threads
56,485
190,103
Latest member
Penguin1
Back