What's new

Kinh nghiệm xin visa Schengen - Châu Âu (phần 4)

Re: Chia sẻ kinh nghiệm xin visa du lịch tự túc khối Schengen - Châu Âu

Cũng ko hiểu tại sao nữa bạn. Có lẽ họ nhìn thấy pp của mình đi nhiều nước chăng?, nhớ lại lúc pv, họ thấy năm ngoái mình đi Pháp, cô ta mới hỏi năm ngoái đi thăm người nhà ở Pháp hả, mình trả lời ko, tui cũng đi du lịch tự túc đó thui hì hì. Chắc tại hên lol

Haha... Em chụp ở đỉnh Jungfraujoch - Top of Europe, tháng 5 vừa rồi đó chị. Hihi. Ở trên này thì quanh năm có tuyết bên chị đi lúc nào cũng được ạ :D

Làm thế nào để đi đỉnh Jungfraujoch , mua vé ở đâu , giá là bao nhiêu vậy bạn ? Có thể hướng dẫn chi tiết giúp không? cám ơn trước nhé

Làm thế nào để đi đỉnh Jungfraujoch , mua vé ở đâu , giá là bao nhiêu vậy bạn ? Có thể hướng dẫn chi tiết giúp không? cám ơn trước nhé

Chị Dsonha ơi, vài hôm nữa em sẽ post trong thread này chị nha ^^ Có chi chị follow rồi em sẽ viết chi tiết ạ ^^

https://www.phuot.vn/threads/228794...u-Âu-của-3-bạn-gái-Việt?p=1369178#post1369178

Bạn cho mình hỏi mục 33 mình tích cả 2 phần đc ko?

Bạn cho mình hỏi mục 33 mình tích cả 2 phần đc ko?

Dạ được anh/chị ạ. Nếu mình dùng cả tiền của mình và được người khác sponsor (tiền/ăn/chỗ ở...) thì có thể tick cả 2 ạ.

Ad ơi mình có visa du lịch châu âu ghi ngày về phải trình diện, nếu mình về trể hơn ngày quy định ít ngày (còn trong thời hạn cho phép) thì có đươc ko vậy Ad?

Mình nghĩ bạn chỉ nên đi đúng khoảng thời gian cho phép thôi, vì nếu ở lâu hơn khoảng thời gian) bạn được phép ở, hoặc là ở lại châu Âu lâu hơn so với hạn bạn được phép ở, thì tùy theo hải quan/cảnh sát của từng quốc gia nơi bạn xuất cảnh, mà bạn có thể bị phạt, rồi hồ sơ của bạn sẽ bị "dơ",lần sau phỏng vấn xin visa Europe sẽ khó hơn vì người ta thấy bạn ko follow theo quy định của người ta. Hoặc thậm chí trường hợp xấu là bị trục xuất, cấm trở lại Europe luôn. :D

Như visa của mình ở đây, người ta ghi rõ:
Thời gian được phép nhập cảnh: từ 04/05/2015
Thời gian được phép xuất cảnh: đến ngày 18/06/2015
Khoảng thời gian được phép: trong vòng 30 ngày
=> Mình đi trong khoảng từ 04/05 đến 18/06, ngày nào đi ngày nào về cũng được, miễn sao khoảng thời gian không vượt quá 30 ngày :) Dù sao an toàn, cẩn thận thì vẫn hơn.

Mình tham khảo thêm trên forum:
http://www.thewrongwayhome.com/schengen-visa-overstay/

thì người ta có viết thế này:

What Happens If I Overstay My Schengen Visa?
"This is really at the discretion of the customs officer inspecting your passport. You could slip by without so much as a warning, or you could receive a substantial fine and even be banned from the Schengen Zone for a number of years. If you don’t fancy being banned (from one year ban right up to a life ban), or paying in excess of 700 Euros, then it’s best to apply for a longer visa so that you can avoid a Schengen visa overstay. Do NOT leave your visa application until after you are already an overstayer – this will not go down well. It is very likely that your passport and stay length will be checked when you depart from the Schengen area but there are also incidental checks, such as if you are stopped by a police officer or involved in a car crash. You may slip through without warning or care, but you could be pulled aside when you return into the Schengen Zone next. Because the Schengen Zone encompasses such a large area and number of countries, finding yourself unable to reenter will certainly dampen any future travel plans."

Mình tìm được website này nói rất đầy đủ việc overstay, bạn xem nhé:
http://www.euro-dollar-currency.com/overstaying_schengen_visa.htm

Consequences of overstaying Schengen visa
Overstaying Schengen visa can result in a number of consequences.

Fine: The first consequence to overstaying Schengen visa is a fine. The state in which you remained when overstaying Schengen visa can impose a fine which can be very expensive.

Record: Overstaying Schengen visa also can mean a record in your personal file saying that you overstayed Schengen visa which can make it more complicated to get Schengen visa in the future.

Ban on entry: Probably the most severe punishment for overstaying Schengen visa can be a ban on entry. A ban on entry is usually issued for 1 to 3 years. A traveler overstaying Schengen visa may not be allowed back into Schengen countries for 1 to 3 years.

Overstaying Schengen visa Deportation: A very unpleasant consequence to overstaying Schengen visa is an immediate deportation when caught overstaying Schengen visa.

No consequence: If you overstay Schengen visa by one or two days, you might be lucky a never have any problem or perhaps just an unpleasant interview upon your next arrival to Europe. This is however very hard to predict and depends greatly on the immigration officer that will check your passport when you try to enter Europe after you have overstayed Schengen visa.

Overstaying Schengen visa can be very expensive. One traveler is known to have been fined 700 EUR by the Greece embassy after 20 days of overstaying Schengen visa. He had two options, either to pay a 700 EUR fine to the embassy or not to pay the 700 EUR fine but then not be allowed to get back to Greece and the whole Schengen zone for 5 years.

Another case is known to have been fined 550 EUR for overstaying their Schengen visa by two months in Switzerland.

The practice varies by nationality and countries. Americans probably face fewer consequences when it comes to overstaying Schengen visa. Germany has some of the strictest immigration laws in the EU.

Cám ơn các bạn đã chia sẻ kinh nghiệm, nhưng trườnh hợp mình là visa đc cho phép từ 1/12/15 đến 29/01/16 trong vòng 40 ngày, khi điền đơn mình xin đi 30 ngày từ 5/12/15 đến 4/01/16 nên khi đc cấp visa thì cô ở DSQ bảo minh ngày 5/01/16 khi về phải ra DSQ trình diện(có ghi tờ giấy kẹp trong passport). Bây giờ mình dời lại ngày đi là 7/12/15 đến 6/01/16 mới về nên sẽ trình diện trể 1 ngày nên ko biết có đc ko, mong các bạn chia sẻ xin cám ơn!

Trường hợp mình là ko đi quá ngày cho phép của visa mà chỉ trể 1 ngày trình diện thôi hihi...

Hỏi Phượt

Forum statistics

Threads
56,578
190,132
Latest member
thetkenoithat
Back