What's new

Vượt FAN dịp 2.9.2008!!!

Status
Not open for further replies.
Em nhờ MOD một tháng nhé. Thanks in advance./.

Kính chào tất cả các Phượt Tử của diễn đàn. Em mới tham gia diễn đàn và đã lên kế hoạch Vượt FAN vào mấy ngày đầu tháng 9 để đón Quốc Khánh trên đó. Rất mong cả nhà ủng hộ em và cho phản hồi về em càng sớm càng tốt.
Làm trai Việt một lần lên ngược
Chinh phục FAN thỏa chí anh hùng...

P.S: Phản hồi về cho em nhé. Cảm ơn nhiều.

Name: Vu Tuan Long
Nick: digivina
Mail: [email protected]
Cell phone: 0904 586.589
Work: VNPT

Cần nhất là thời gian và kế hoạch để tính tiếp. Vậy đi T6 hay T7 vậy digivina ơi. Tớ phải làm nhiều đơn xin phép lắm đấy. :(

Cả nhà đăng ký gấp nhé. Đầu tháng sau em chốt danh sách rồi cả nhà ọp ẹp luôn. Em sẽ alo trực tiếp cho mọi người. Kể cả viết giấy mời và đóng dấu...

hihih... đầu tháng sau chốt đoàn a, cho minh đăng ký một chân nhé... đảm bảo sẽ đi nhiệt tình

Tớ nghĩ bạn digivina cố gắng sắp xếp thời gian hợp lí hơn chút nữa, vì nhiều bạn xin nghỉ rất khó :(, có nhiều bạn lại từ Nam ra nữa.
Năm nay thì chắc tớ không đi được, nhưng sẽ luôn cổ vũ cho cả nhà.

Cố lên nào, là cố lên nào :LL

Conquer Fan si pan summit

Option 1:
This is an important goal for any adventurous travellers. Mountain Fan si Pan is the highest in Vietnam & Indochina (3143 m above Sea Level). Three days are required to trek to the summit and back. Tents, sleeping-bags and a local guide are essential. From the start we transfer by car to Tramton pass and start climbing up to the Fan si pan Mt. The jouney takes you thought thick forest where you will experience true adventure travel. The path is often steep up & down . We go back on a different trail of Black H'mong people in Sin Chai village where you we will meet the car to transfer to Sapa. The trek is hard but it is worth it to stand on the roof top of Vietnam!
Day 1: Departure from Sapa at 8:00 O’Clock. Having lunch at the altitude of 1500m. Camping at the altitude of 2400m (O/N)
Meals: L & D
Day 2: Start at 8:00 o’clock get to the top 3143m at noon having lunch there then back to the altitude of 2400m around 17:00 (O/N)
Meals: B; L & D
Day 3: Start at 8:00 get back to Sapa @ 16:00.
Meals: B,L

Option 2:

Day 1: Today the real climb starts. A jeep will take you to Cat Cat Village. From here you walk down to Cat Cat Valley at 1.100 m. You will cross a river and from here it is uphill on narrow trails and through small spectacular passes with a subtropical forest. Be aware of leeches on the first part of the trek. We will set up our camp at an altitude of around 2.000 m. and our guide and porters will prepare the food on a open fire.
( L, D).
Day 2: This day the trail becomes more steep and sometimes you will have to climb a bit by using the roots of the trees. You will walk through dense trails with bamboo. Today you will walk 6-8 hours. At the altitude of around 2.700 m. we will set up camp. (B, L, D).
Day 3: After breakfast we will continue uphill and after a couple of hours walk we reach a top (2.900 m) from where there is a nice view of Sapa and Fansipan. From here it is downhill to the camp in 2.600 m. We leave some of the porters to prepare the camp and continue up on trails through dense bamboo forest and small bushes. Suddenly we arrive to the top of Fansipan (3.143 m). If the weather is clear you can see all the way to China in the North and West and Lao in the South. The view is fantastic. From here it is straight back down to camp. (B, L,D).
Day 4: Today we will walk the same way back as we came up the mountain and will arrive to Sapa in the afternoon. ( B).

Include: English speaking guide, Tents, Sleeping-bags, Porters, permit, Meals.

Sorry, tớ copy tạm cái chương trình = tiếng Anh lên cho các bạn tham khảo. Đây là chương trình của đối tác bọn tớ trên Sapa. Nói chung đi cũng tốt. Giá cả cho khách Việt tớ chưa hỏi, fix là bao nhiêu ng thì tớ mới hỏi đc.
Mọi người nên confirm sớm để còn book vé tàu. Đi vào dịp này, mua vé trễ là rất khó.
Cục bê tông của tớ đang có dấu hiệu nứt, vì bạn làm cùng account ở cty cũng đi chơi dịp này. 2 đứa lại đánh nhau để đi mất thôi.
Dù sao bạn Long cũng nên sớm xếp lịch. Cụ tỉ đi ngày nào. Bạn nên lên lịch thì mọi người mới sắp xếp đc. Theo tớ nên đi từ tối 29.8. Mọi người đi làm, nên khó xin nghỉ mấy ngày lắm.

Về lịch trình hôm off sẽ lấy ý kiến, nếu thống nhất đi 29.8 thì sẽ như vậy. Còn về vụ vé tàu thì bác ấy nói không vấn đề. Hiện nick của bác ấy đang bị khóa, tối nay mới open. Khổ thân chắc nén đá nhiều quá ấy mà

Chủ nhật này ọp ẹp cả nhà nhé. Các pác nào đăng ký tiếp thì nhanh lên nhé. Em sẽ alo đến từng người để thông báo địa điểm và thời gian.
P/S: Em cũng nói trong topic trên ttvnol của em rùi.

Vu Tuan Long
digivina
0904586589

Tớ đăng ký nhé. Nhưng mà cho cái lịch sớm sớm, và các yêu cầu gì để tớ còn lo đi mua sắm.

Status
Not open for further replies.

Hỏi Phượt

Forum statistics

Threads
56,616
190,146
Latest member
sportifiles
Back